مدیر سایت 09188879264

کارشناس فروش 09379590122

Search
Generic filters

پوست بزرگترین اندام بدن است که مساحت کلی آن حدود 20 فوت مربع است. پوست از ما در برابر میکروب ها و عناصر محافظت می کند ، به تنظیم دمای بدن کمک می کند و احساس لمس ، گرما و سرما را فراهم می کند.

از نظر پزشکان پوست دارای سه لایه است:

رنگ پوست توسط سلولهای خاصی به نام ملانوسیت ایجاد می شود که رنگدانه ملانین را تولید می کنند. ملانوسیت ها در اپیدرم قرار دارند.

لایه های پوست

پوست دارای دو لایه اصلی است اپیدرم و درم که هر دو برای یک هدف مناسب هستند. در زیر این دو لایه هیپودرم قرار دارد که درواقع یک لایه چربی زیر پوستی است ، که همچنین از بدن شما محافظت می کند و به شما کمک می کند تا خود را در دمای خارج تنظیم کنید. برخی از شرایط سلامتی فقط در لایه های خاصی از پوست شما شروع می شود یا وجود دارد.

برای درک بیشتر لایه ها و نقش آنها در تشخیص های مختلف ، به مطالعه ادامه دهید.

لایه های مختلف پوست

اپیدرم

اپیدرم بالاترین لایه است. این تنها لایه ای است که برای چشم قابل مشاهده است. اپیدرم ضخیم تر از حد انتظار است و دارای پنج لایه زیرین است.

اپیدرم شما به طور مداوم سلول های مرده را از لایه بالایی می ریزد و سلول های سالم جدیدی را که در لایه های پایین رشد می کنند جایگزین می کند. همچنین محل منافذ پوستی شماست که باعث می شود روغن و عرق از آن خارج شود.

شرایطی وجود دارد که از لایه اپیدرم شروع می شود. این شرایط می تواند به دلیل آلرژی ، تحریک ، ژنتیک ، باکتری یا واکنش های خود ایمنی ایجاد شود. بعضی از آنها … هستند:

درم

درم ضخیم تر از اپیدرم است و شامل تمام غدد عرق و چربی ، فولیکول های مو ، بافت های همبند ، انتهای عصب و عروق لنفاوی است. در حالی که اپیدرم بدن شما را در یک لایه قابل مشاهده می پوشاند ، درم لایه ای است که واقعاً عملکرد محافظت از پاتوژن مورد نیاز بدن شما را امکان پذیر می کند.

از آنجا که درم حاوی کلاژن و الاستین است ، به ساختار پوستی که می بینیم نیز کمک می کند.

در اینجا برخی از شرایطی که در درم رخ می دهد یا در آن شروع می شود ذکر شده است. برخی از این شرایط می توانند در نهایت روی اپیدرم شما تأثیر بگذارند:

پوست

هیپودرم

لایه ی زیر درم را گاهی اوقات لایه چربی زیر جلدی ، زیر جلدی یا زیر پوستی می نامند. هیپودرم در واقع پوست را به ماهیچه ها و بافتهای اصلی بدن متصل میکند. این لایه عایق بندی بدن شما را ایجاد می کند و شما را گرم می کند. همچنین یک بالشتک فراهم می کند که مانند یک کمک فنر در اطراف اعضای حیاتی شما کار می کند.

تعداد زیادی رگ خونی موجود در هایپودرم وجود دارد. این لایه ای است که پوست شما را به عضلات و بافت زیر آن متصل می کند. این لایه در بعضی از قسمتهای بدن شما می تواند ضخیم تر از قسمتهای دیگر باشد و به دلیل ژنتیک تعیین می شود.

برخلاف چربی احشایی ، که در نتیجه متابولیسم ، رژیم غذایی ، ورزش و سایر عوامل بر روی بدن شما جمع می شود ، چربی زیر پوستی همیشه در زیر پوست شما است و شما را نگران نمی کند.

یک بیماری که در این لایه ایجاد می شود پانیکولیت است . این شرایط با التهاب در لایه بافت چربی زیر درم مشخص می شود. در نوزادان تازه متولد شده ، این وضعیت “نکروز چربی زیر جلدی نوزاد” نامیده می شود.

سارکوئیدوز ، وضعیتی که باعث ایجاد توده هایی در بافت پوست شما می شود ، می تواند روی hypodermis نیز تأثیر بگذارد. اگر بدن شما در تنظیم دمای داخلی شما مشکل دارد ، می تواند نشانه ای از پدیده رینود و مربوط به بافت چربی زیر جلدی شما باشد.

اما از نگاهی دیگر پوست دارای هفت لایه است . برای شناخت این هفت لایه مقاله بعدی حافظ تجهیز را در مورد شناخت لایه های این عضو حساس بدن مطالعه بفرمایید

با ما همراه باشید  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *